Stop Pożarom Traw

#STOP POŻAROM TRAW

Podczas weekendu 18-19 marca strażacy w kraju interweniowali 3063 razy, w tym przy 1759 pożarach, 1099 miejscowych zagrożeniach oraz 305 fałszywych alarmach.
 
Niestety odnotowano aż 1151 pożarów traw i nieużytków rolnych oraz 30 pożarów lasów.
 
Od początku roku strażacy interweniowali już ponad 2800 razy w związku z pożarami traw.
 
Wykres ilości pożarów traw

 

W minionym tygodniu na terenie naszego powiatu miało miejsce 15 pożarów trawy. Jak co roku Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „Stop Pożarom Traw”. Zachęcamy do obserwowania naszych profili społecznościowych oraz udostępniania i powielania publikowanych tam treści.

 

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami.

 

Pożary trawy i nieużytków są bardzo podatne na działanie wiatru, bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być również potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

 

#Stop Pożarom Traw

Skip to content